Z Życia Szkoły

Ogólnopolska kampania "Widoczność w ruchu drogowym"

Od zmroku do świtu zdarza się aż 46 % wszystkich wypadków śmiertelnych na drodze. Wtedy widzimy gorzej, a kierowcy nie wszystko na drodze są w stanie dostrzec. Po zmroku pieszy może zobaczyć światła samochodu nawet z odległości kilku kilometrów. Kierowca jednak dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy światła reflektorów odbiją się od ubrania i sylwetki pieszego, czyli znacznie później.

W światłach mijania pojazdu :

• pieszy, lub rowerzysta, wyposażony w elementy odblaskowe jest widoczny z odległości 130-150 metrów,
  • pieszy, lub rowerzysta bez odblasków zostanie zauważony przez kierowcę zaledwie na 20-30 metrów przed pojazdem.

• Jeśli pojazd będzie jechać szybciej niż 50-60 km/godz., kierujący nie zdoła wykonać żadnego manewru.

Posiadanie odblasku może uratować życie.

• element odblaskowy powinien być wysokiej jakości, zabezpieczać właściwy poziom odbicia światła. Inaczej służy bardziej jako gadżet, lub zabawka. Wybierajmy elementy atestowane.
  • odblaski mogą przybierać różne formy: elementów przypinanych do ubioru, opasek samo - sprężynujących, kamizelek odblaskowych, lub stałych fragmentów odzieży i obuwia, umieszczonych tam przez producentów tych produktów. Nie ważne co wybierzemy, ważne żeby je stosować.

• im niżej umieścimy element odblaskowy, tym lepiej. Tam najszybciej padną światła samochodu.
  • dodatkowo, dobrze jest posiadać latarkę, najlepiej pulsującą światłem, trzymaną w ręce, lub przyczepioną do odzieży.

• Czy wiesz, że:
  • samochód który jedzie z prędkością 100 km/godz. w ciągu jednej sekundy pokonuje odległość 27,77 m
  • kierowca, gdy zauważy przeszkodę, zareaguje najszybciej po jednej sekundzie ( przeniesie nogę z pedału gazu na pedał hamulca i naciśnie go ),
  • w drugiej sekundzie już hamując, pokona około 20 metrów,
  • w trzeciej sekundzie dalsze 13 metrów,
  • w czwartej 7 metrów,
  • dopiero w piątej sekundzie ma szansę się zatrzymać, po 65-70 metrach od zauważenia przeszkody.

• Oczywiście pod warunkiem, że droga była sucha, a opony i układ hamulcowy auta w pełni sprawne. Jeśli jezdnia będzie mokra, bądź śliska to długość drogi zatrzymania dramatycznie się wydłuży.

Pamiętajmy!

Zmieniony w sierpniu 2014 roku przepis nakazuje, by wszyscy znajdujący się po zmroku na drodze publicznej poza terenem zabudowanym byli wyposażeni w widoczne elementy odblaskowe.