Uwaga ABSOLWENCI !!! film DVD "HISTORIA CZWÓRKI część.I i II"(1970-1976)i (1979 - 1991) - bliższe informacje w sekretariacie
      STRONA GŁÓWNA      SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE      KSIĘGA GOŚCI      LINKI>
Z życia Szkoły

Żywa lekcja historii
w warowni w Inwałdzie          W dniu 11 i 15 października br. klasa VIa, VIb, VIe i VIf oraz Va, Vb, Vc, Vd, Ve i Vf wyjechały do "Warowni" w Inwałdzie na żywą lekcję historii.
Podzieleni na dwie grupy: chłopców i dziewczynki brali udział w niepowtarzalnej lekcji XV wiecznego życia w średniowiecznej osadzie i podzamczu.
          Zarówno dziewczynki jak i chłopcy odwiedzili chatę kowala, który pokazał jak rozniecić ogień pod paleniskiem przy pomocy miechów kowalskich. Po rozpaleniu ognia dzieci uczestniczyły w wykuwaniu serca z metalowego pręta, który najpierw trzeba było poddać wygrzaniu w palenisku do czerwoności, a następnie przy pomocy młota kowalskiego kształtować.

          Następnie uczestniczyli w pogadance - wirtualno-werbalnej w chacie edukacyjnej, gdzie której dowiedzieli się między innymi kim był, i czym zajmował się: cyrulik (fryzjer, medyk - rzemieślnik, który zajmował się wyrywaniem zębów, amputacjami kończyn), płatnerz (rzemieślnik wykonujący zbroje płytowe dla ludzi i koni, oraz elementy towarzyszące zbroi, jak np. przyłbice, rękawice, szyszaki, a także kolczugi), powroźnik (rzemieślnik wykonywane przez powroźnika, polegające na produkcji lin i powrozów poprzez splatanie lub skręcanie kilku oddzielnych sznurów; najczęściej z pasów skóry lub włókien konopi, sizalu, manili, juty i innych), bednarz (rzemieślnik, zajmujący się wytwarzaniem naczyń drewnianych techniką klepkową: beczek, kadzi, balii, fas, maselnic, dzieży i łopat do chleba, konewek, wiader, cebrzyków, wanienek, kufli).
          Uczniowie obejrzeli park ruchomych smoków z animacją największego ze smoków, chodzącego, mówiącego i ziejącego parą i ogniem.
Uczestniczyli w zajęciach tkactwa, garncarstwa, w turnieju rycerskim, w strzelaniu z łuku, w zawodach na drewnianych nartach (zawody w czwórkach).
          Szóstoklasiści i piątoklasiści wzięli udział w pokazie multimedialnym z lekcją w zbrojowni, zobaczyli salę tortur, obejrzeli zamkowe krużganki, komnatę damy dworu, podziwiali panoramę z wieży zamkowej, a także posilili się strawą w tamtejszym punkcie dla zgłodniałych gości.
Kto chciał, mógł zakupić pamiątki z warowni.
Dzięki bardzo ładnej pogodzie, uczniowie mogli zobaczyć wszystko i wziąć udział w ciekawych zajęciach.

         Ranking najlepszych strzelców i narciarzy w dniu 11 października.
powrót do strony głównej>>>

Konkurs na najlepszą strone internetową - COOL SITE


certyfikat szkoły przyjaznej dziecku
Nasza szkolna witryna otrzymała w dniu
4 października 2006 r. "Certyfikat", jako "Strona przyjazna dziecku".

Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
I MIEJSCE
na najlepszą witrynę miesiąca listopada 2006 r.
w konkursie Eduseeka!!!


Konkurs
"Szkoła z tradycją"


LOGO SZKOŁY

Sprawdź pogodę
w Andrychowie! 


Pogoda

      © 2005  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
ul. Włókniarzy 10A
34 - 120  Andrychów
tel./fax (033) 875 - 20 - 82,
kontakt e-mail: sp4an@interia.pl      
Webmaster kontakt e-mail: ew70@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone