SUS

V Ogólnopolska Konferencja Klubu SUS

17 - 19 marca 2006 r.

w Miedzeszynie

W Miedzeszynie w dniach 17 - 19 marca odbyła się konferencja pod hasłem : " Szkolne pomysły dobrej praktyki".

W spotkaniu tym uczestniczyli nauczyciele z całej Polski, którzy otrzymali zaproszenia z SUS, w celu przedstawienia swoich pomysłów z pracy dydaktyczno -wychowawczej.

Z naszej szkoły na konferencję została zaproszona Pani mgr Lidia Siwek wraz z Panią pedagog mgr Różą Maszczyńską.

Na spotkaniu Pani Siwek przedstawiła swój pomysł "Dobrej Praktyki" w zakresie prowadzenia "KLASOWEGO TEATRZYKU", który został przyjęty z dużym aplauzem ze strony uczestników.

Klasowy teatrzyk-streszczenie

Pomysł teatru szkolnego nie jest czymś nowym, w wielu szkołach działają koła teatralne. Specyfika proponowanego przedsięwzięcia, polega na realizowaniu go w jednym zespole klasowym i objęciu nim nieomal wszystkich uczniów bez względu na ich predyspozycje i uzdolnienia .

Pomysł prowadzenia "klasowego teatrzyku narodził się 6 lat temu . Powód był prozaiczny : trzeba było uzupełnić lukę po rozwiązanym szkolnym kole teatralnym. Pomysł okazał się bardzo dobry zarówno dla szkoły i jej wizerunku, ale przede wszystkim świetnie przyjął się wśród uczniów. Wkrótce zauważyłam, że wspólne działania i spotkania wspaniale integrują klasę, toteż postanowiłam systematycznie prowadzić zajęcia teatralne. Wprowadzenie bloku przedmiotowego "sztuka" dało mi możliwość skonstruowania autorskiego programu, w którym obok muzyki i plastyki znalazł się również teatr.
Program "Plamka, nutka i kukiełka" zakłada realizację w każdym roku szkolnym nowej sztuki teatralnej . Odbywa się to na lekcjach plastyki, muzyki i zajęciach pozalekcyjnych . Na plastyce opracowujemy scenografię, kostiumy, maski, kukiełki, na lekcjach muzyki wygospodarowano czas, aby zadbać o tło muzyczne, śpiew i taniec. Bardzo ważne są zajęcia pozalekcyjne -spotkania teatralne zabawy i gry służą poznawaniu podstaw warsztatu aktorskiego i reguł sztuki scenicznej. Szczególnie atrakcyjną formą zająć teatralnych są wyjazdowe warsztaty. Co roku całą klasą wyjeżdżamy do pobliskiego ośrodka wypoczynkowego gdzie przygotowując występ, uczymy się bycia z sobą w sytuacjach innych niż szkolne.

Realizujemy różnego rodzaju projekty od jasełek po inscenizacje baśni, od przedstawień lalkowych i maskowych, po teatr żywego aktora. Efekty pracy prezentujemy rodzicom i uczniom na specjalnie zorganizowanych "Wieczorach z kulturą ".Jest to cykliczna impreza dla uczniów, rodziców i całego środowiska, której celem jest popularyzacja kultury i sztuki. Na to wydarzenie kulturalne składają się:
  • spektakle muzyczno - teatralne

• konkursy i wystawy plastyczne

• aukcje prac

• prezentacje literackie

• Spektakle prezentujemy również na spotkaniach z przedszkolakami i przeglądach teatrów szkolnych i młodzieżowych. Są zauważane i doceniane, otrzymują nagrody ;

I nagroda w powiatowym przeglądzie zespołów teatralnych w 2002, 2005 i nominacja do konkursu małopolskiego 'Bajdurek".
    I miejsce w regionalnym przeglądzie zespołów jasełkowych.
    Nie występy jednak, a droga do ich realizacji jest najważniejsza .Wspólne spotkania i cel integrują i budują zespół klasowy, uczą partnerstwa, odpowiedzialności i tolerancji . W procesie wspólnej pracy wykorzystuję zabawy, gry i ćwiczenia, które pozwalają wzmocnić pewność siebie, kształtują umiejętność publicznej prezentacji.
    Zdarza się, że staję przed dylematem, czy sztuka ma być atrakcyjna, wysoko oceniona przez jury, czy też ma dać szansę publicznego występu każdemu dziecku. Zawsze należy jednak wybrać drugie, bo przecież takie jest założenie teatrzyku klasowego. Oprócz własnych prezentacji pogłębiamy wiedzę o teatrze, uczestnicząc w spektaklach profesjonalnych. Rezultaty przedstawionego zadania są zauważalne już obecnie. Uczniowie mojej klasy potrafią z sobą świetnie współpracować przy okazji realizacji wielu zadań ,świetnie radzą sobie w występach publicznych .Ich praca jest doceniana czego wyrazem jest nagroda honorowy tytuł "klasy roku", którą udaje się nam corocznie otrzymać.

obejrzyj prezentację>