I małopolski Konkurs Interdyscyplinarny
"Odkrywamy Średniowiecze"

Dnia 24.04.2014r. Średniowieczna Warownia w Inwałdzie gościła 209 młodych pasjonatów średniowiecza w I Małopolskim Interdyscyplinarnym Konkursie „Odkrywamy Średniowiecze". Organizatorem tego wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie oraz Średniowieczna Warownia w Inwałdzie.
            Konkurs miał nietypowy charakter, gdyż obejmował wiedzę nie tylko z zakresu historii, ale również z języka polskiego, plastyki i muzyki.
            Mimo trudnej formuły, konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. W konkursie wzięło udział 209 uczniów z różnych szkół podstawowych województwa małopolskiego.
            W I części - pisemnej uczniowie pisali test sprawdzający wiedzę z zakresu historii i kultury Polski od 960 do 1492 roku, dotyczący życia mieszkańców średniowiecznego miasta, wsi i zamku, zabytków architektury i rzeźby romańskiej oraz gotyckiej. Po pierwszym etapie zmagań, w oczekiwaniu na wyniki, uczestnicy konkursu mogli skorzystać z atrakcji, jakie zapewnia Warownia w Inwałdzie i Park Miniatur.
            Lekcja historii na żywo w zamku średniowiecznym i osadzie, była doskonałym uzupełnieniem wiedzy o średniowieczu, a smaczny obiad ufundowany przez organizatora, dodał energii i chęci do odkrywania średniowiecza.
             Po sprawdzeniu wszystkich prac, Komisja Konkursowa wyłoniła dziesięciu najlepszych, którzy zmierzyli się w finale w grze, wzorowanej na popularnym teleturnieju telewizyjnym " 1 z 10".
            Finalistom kibicowali pozostali uczestnicy konkursu wraz z opiekunami. Zmaganiom przyglądali się honorowi goście konkursu: Małopolski Wicekurator Oświaty - Grzegorz Baran, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach - Elżbieta Kowalczyk, Burmistrz Andrychowa -Tomasz Żak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie - Roman Babski,Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie, Sołtys Inwałdu -Alina Rzadek, Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Andrychowie - Andrzej Szafrański.
W tym miejscu warto przypomnieć, iż honorowy patronat nad konkursem sprawowało Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Burmistrz Miasta Andrychowa.
            Finaliści, odpowiadając na pytania z takich kategorii jak: „Władcy polscy”, „Najważniejsze postaci i wydarzenia w historii Polski”, „Żółta ciżemka”, „Sztuka średniowiecza”, „Życie społeczeństwa średniowiecznego”, wykazali się imponującą wiedzą. Z trudem wyłoniono zwycięzców.

Ostatecznie Laureatami Konkursu i jednocześnie zdobywcami cennych nagród zostali:

• I miejsce - Natalia Przybycień, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gorlicach
  • IImiejsce - Mateusz Mika, Szkoła Podstawowa w Grojcu
  • III miejsce - Wojciech Mruk, Szkoła Podstawowa w Balinie
  • IVmiejsce - Karol Kukułka, Szkoła Podstawowa w Pleśnej
  • Vmiejsce - Mateusz Porębski, Szkoła Podstawowa w Koniuszowej

• Finaliści Konkursu to :

• Agnieszka Kowalik - Szkoła Podstawowa nr 3 w Chrzanowie
  • Michał Rusinek - Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu
  • Jakub Skwarczewski - Szkoła Podstawowa nr 1 w Gorlicach
  • Kinga Motak - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wojakowej
  • Tomasz Wilczak, Szkoła Podstawowa w Marcyporębie

•              Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu odwagi i pasji. Mamy nadzieje, że pogłębienie wiedzy o historii i kulturze Polski średniowiecznej, dało im dużo radości i satysfakcji. Życzymy sukcesów w następnej edycji konkursu.