Sześciolatek w Salonie

Z czym kojarzy się nam salon? Chyba większość z nas w pierwszej kolejności przywoła w myślach pokój w domu. Pokój, który jest najczęściej miejscem, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Miejscem, w którym spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Miejscem, gdzie najczęściej rozmawiamy, wymieniamy poglądy i poruszamy nawet bardzo trudne tematy. Wreszcie miejscem, w którym czujemy się miło i bezpiecznie.
             Takim właśnie miejscem był Salon Sześciolatka, który odbył się 10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Andrychowie. Gospodarzami spotkania byli: Kuratorium Oświaty w Krakowie wraz z Delegaturą Kuratorium Oświaty w Wadowicach oraz Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie. Patronat nad Salonem objął Burmistrz Andrychowa Pan Tomasz Żak, który zapewnił obecnych, że Gmina Andrychów dba o edukację swoich najmłodszych mieszkańców i uczyni wszystko, aby stworzyć komfortowe warunki nauki dla dzieci sześcioletnich.
            Gości w Salonie powitały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4, które rozpoczęły naukę jako sześciolatki oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Pan Piotr Ptak i Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Pani Anna Rychter, która jak się okazało, również rozpoczęła edukację szkolną jako sześciolatka. Rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście podziwiali występy artystyczne dzieci z andrychowskich Przedszkoli, które już we wrześniu mogą zostać uczniami. Czy tak się jednak stanie, zależy od rodziców, a spotkanie w Salonie miało ułatwić opiekunom podjęcie ważnej dla całej rodziny decyzji. .
            Gdy przedszkolaki brały udział w lekcjach prowadzonych przez nauczycieli ze Szkół Podstawowych nr 2 i 4, ich rodzice wysłuchali wystąpienia Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach. Pani Elżbieta Kowalczyk przedstawiła wyniki badań wskazujące, że rozpoczęcie nauki szkolnej w wieku 6 lat jest korzystne dla dzieci oraz zapewniła o bardzo dobrym przygotowaniu szkół na przyjęcie dzieci sześcioletnich. Swoją fachową wiedzą podzieliły się z zebranymi pracownice Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Andrychowie – pedagog Pani Grażyna Dyrlaga i logopeda Pani Bożena Senkowska. Rodzice dowiedzieli się, czym jest dojrzałość szkolna i na co zwrócić uwagę przy ocenie, czy ich dziecko jest już gotowe do podjęcia roli ucznia.
            Jak to w salonie bywa, toczyły się również rozmowy między rodzicami, ekspertami i gośćmi. Rodzice chętnie pytali, pokazując tym samym, że sprawa edukacji ich dzieci jest dla nich tematem priorytetowym i chcą podjąć najlepszą decyzję.
            Wszyscy zebrani obejrzeli i wysłuchali prezentacje miejskich Szkół. Dowiedzieli się, w jaki sposób placówki są przygotowane na przyjęcie i nauczanie sześciolatków.
            Na zakończenie spotkania w Salonie przedszkolaki zaprezentowały rodzicom i gościom piosenkę, której nauczyły się na pierwszej szkolnej lekcji, udowadniając, że nauka szkolna jest świetną zabawą.
My już to wiemy!!!!
Myślimy, że przekonaliśmy również dzieci i ich rodziców – andrychowskie Szkoły Podstawowe są przygotowane na przyjęcie dzieci sześcioletnich!!!!