75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie, nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny, pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych.
Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70 rocznicę również w tym roku obchodzimy, ale także stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
              W dniu 26 września 2014 roku uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym w ramach lokalnych obchodów 75 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem "My z Niego Wszyscy...". Celem konkursu było przybliżenie uczniom podstawowej wiedzy na temat II Wojny Światowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz uczczenie tych, którzy oddali swoje życie za wolność, którzy tej wolności doczekali i tym, którzy żyją wśród nas.
             Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych na podstawie przeprowadzonych rozmów z rodzicami, dziadkami lub dalszą rodziną mieli za zadnie przygotować indywidualnie lub grupowo prezentację wydarzeń z września 1939 roku w czterech kategoriach: filmowej, fotograficznej, plastycznej i literackiej.
             Wystawa efektów ,wyniki komisji oceniającej zostały zaprezentowane na gazetce ,na parterze Szkoły. Wszyscy Autorzy prac nagrodzonych otrzymają nagrody rzeczowe w postaci książek oraz okolicznościowe dyplomy.
W dniu 29 września 2014r. na godzinach wychowawczych wychowawcy klas przeprowadzili również z uczniami pogadankę na temat tworzenia Polskiego Państwa Podziemnego wg scenariusza z uwzględnieniem prezentacji uczniów.

GRATULUJEMY!!!

www.edukator.org.pl