Wojewódzki Konkurs „Renesans w Krakowie”.

Polska okresu renesansu, Polska złotego wieku, Polska w okresie największego rozwoju gospodarczego i kulturalnego i Kraków jako ośrodek rozwoju kultury i sztuki, to tematy, z którymi przyszło się zmierzyć uczestnikom wojewódzkiego konkursu „Renesans w Krakowie”.

Są wśród nich uczniowie Naszej Szkoły:

Aleksandra Toma kl. VI c;
Urszula Mider kl. VI c;
Joanna Kawczak kl. VI c;
Miłosz Kurek kl. VI c;
Michał Adamczyk kl. VI c;
Gerard Skomin kl. VI c;

Aby przygotować się do konkursu, młodzi pasjonaci musieli poznać historię, kulturę, literaturę, sztukę doby renesansu.
Konkurs ten ma unikatową formułę, gdyż uczestnicy uczą się o zabytkach, które są przedmiotem zadań konkursowych, bezpośrednio oglądając je w czasie wycieczki do Krakowa.
Pod opieką przewodnika zwiedzają Wawel i podziwiają architekturę i wnętrza Zamku oraz najpiękniejsze kaplice w Katedrze na Wawelu, w tym niezwykłą „perełkę architektury włoskiej na północ od Alp” – Kaplicę Zygmuntowską.

Poznają również inne, cenne renesansowe obiekty Krakowa: Sukiennice, nagrobki w Kościele Mariackim, renesansowe kamienice.
Dowiadują się, czym ogrzewane były sale zamkowe, gdzie znajduje się korona grobowa Zygmunta I, sandały koronacyjne Zygmunta Augusta, miecz króla Zygmunta I Starego. Następnie uczniowie doskonalą i pogłębiają swoją wiedzę, uczestnicząc w spotkaniach koła historycznego.

13 marca 2013 r. w Staromiejskim Centrum Kultury w Krakowie odbył się konkurs, w którym obok uczniów ze szkół województwa małopolskiego, a szczególnie z Krakowa, wzięli udział nasi uczniowie. Mogli oni wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, rozwiązując bardzo szczegółowy, trudny, interdyscyplinarny test.

Gratulujemy uczestnikom wytrwałości i życzymy sukcesów.
Wyniki konkursu poznamy już wkrótce.

www.edukator.org.pl

i miesiąca października 2007