WORTAL             INFORMACYJNO             EDUKACYJNY               MŁODYCH
  STRONA SZKOLNA      BEZPIECZNA SZKOŁA    SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE       KSIĘGA GOŚCI      LINKI

web stats stat24

Zdrowy styl życia, relaks i wypoczynek.

Kilka zasad prawidłowego żywienia.

Regularne i urozmaicone posiłki.

Prawidłowy rozkład kalorii w całodziennej racji pokarmowej kształtuje się następująco:

I śniadanie: 25-30%

II śniadanie: 5%

Obiad: 35-40%

Podwieczorek: 5-10%

Kolacja: 15-20%

Częste posiłki powinny otrzymywać dzieci, młodzież, starcy, kobiety ciężarne i karmiące, osoby chore oraz ciężko pracujące fizycznie. Zdrowym i dorosłym ludziom wystarczą trzy posiłki, jeśli obiad nie jest zbyt późno spożywany. Przy późnym obiedzie powinno wprowadzić się drugie śniadanie. Godziny posiłków powinny być ustalone, a przerwy między nimi możliwe jednakowe. Przy 3 posiłkach przerwy powinny być od 3 do 6 godzin. Dłuższe przerwy między posiłkami powodują obniżenie poziomu cukru krwi, co powoduje zmęczenie i obniża wydajność pracy.

Śniadanie:

Jest to posiłek spożywany po długiej nocnej przerwie, dlatego powinien dostarczać do organizmu odpowiedniej ilości różnych produktów. Powinien mieć on wysoką wartość energetyczną.

Drugie śniadanie:

Stosuje się je w przypadku dłuższych przerw pomiędzy I śniadaniem a obiadem. Jest ono zwykle mniej obfite, a jego celem jest uzupełnienie składników odżywczych oraz dostarczenie nowego zapasu energii.

Obiad:

Jest uważany za główny posiłek w ciągu dnia. Dlatego też powinien dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych i mieć odpowiednią wartość energetyczną. Obiad nie powinien być jednak zbyt obfity.

Podwieczorek:

Podobnie jak drugie śniadanie, jest posiłkiem uzupełniającym. Stosuje się go głównie u dzieci. Może się składać np. z owoców lub warzyw, ciasta, itp.

Kolacja:

Jest to ostatni posiłek w ciągu dnia, dlatego powinien być mniej obfity. Każda kolacja powinna być spożywana co najmniej 2 godziny przed snem.

• Unikanie podjadania między posiłkami, zwłaszcza słodyczy.

• Ograniczenie produktów o dużej zawartości tłuszczów.

• Unikanie potraw smażonych.

• Ograniczenie cukru i słodyczy.

• Zwiększone spożycie warzyw i owoców.

• Stosowanie produktów zbożowych z pełnego ziarna- zwłaszcza zalecane jest ciemne pieczywo.

• Wypijanie dziennie 1,5- 2 l płynów.

• źródło: /http://www.3lo.lublin.pl/biologia/zdrowy_styl.html/