Nasza Szkoła

"Czwórka" to szkoła, która umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnymi metodami kształcenia i wychowania.
W I semestrze roku szkolnego 1999/2000 stworzono nowy program wychowawczy Szkoły, opierający się w sposób świadomy na takiej koncepcji człowieka i na takiej etyce, która jest i będzie do zaakceptowania dla wszystkich uczestników edukacji .

Szkoła nie tylko zapewnia podstawowe wykształcenie i wychowuje, ale również rozwija zdolności oraz zainteresowania uczniów w ramach zajęć przygotowujących do olimpiad i kół zainteresowań (9 kół zainteresowań: dziennikarskie, języka angielskiego, komputerowe, humanistyczne, plastyczne, wokalne, recytatorskie, matematyczne i SKS).

W szkole uczniowie mogą nawiązać kontakt z dwiema szkolnymi gazetami ("Nowinki", "Nasz Świat"), które umożliwiają publikowanie artykułów, opowiadań, a nawet prac plastycznych. Oprócz koła plastycznego, wokalnego, recytatorskiego i humanistycznego zdolności artystyczne pielęgnuje zespół wokalno - taneczny "Dino", dysponujący sprzętem muzycznym (organy elektroniczne) oraz Zespół Pieśni i Tańca "Andrychów". Ogromne możliwości zaspokajania potrzeby ruchu, aktywności społecznej, rozwijania uzdolnień sportowych, bogatych przeżyć daje Szkolny Klub Sportowy (SKS).

"Czwórka" nie tylko dba o dzieci uzdolnione sportowo, ale również o te, które mają wady postawy. Dla nich właśnie zorganizowała zajęcia gimnastyczne prowadzone w odpowiednio do tego przygotowanej sali wyposażonej w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. Atrakcyjne marsze na orientację zapewnia działające Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne (SKKT).

Czwórka" dysponuje 22 izbami lekcyjnymi (w tym 10 klas z zapleczami), dwoma salami gimnastycznymi, dwiema nowoczesnymi pracowniami komputerowymi, biblioteką, świetlicą i stołówką oraz zespołem szatni w przyziemiu (każda klasa ma swoje pomieszczenie).

W "Czwórce" teraz jest realizowany program pt. "Szkoła humanistyczna, czyli szkoła serca, dyscypliny i dialogu."
Te trzy kategorie (słowa - klucze) wyznaczają priorytety :
  • - wychowanie emocjonalne ("serce");
  • - wychowanie wolicjonalne ("dyscyplina");
  • - wychowanie integracyjne ("dialog").

• Chcemy, by Nasza Szkoła była Szkołą Humanistyczną, to znaczy Szkołą Serca, Dyscypliny i Dialogu, a więc Szkołą serdeczną, przyjazną, życzliwą i wierną Uczniowi; a więc Szkołą, gdzie wartościami są odpowiedzialność, obowiązkowość, rzetelność i pracowitość, a więc Szkołą porozumienia i współpracy Uczniów, Nauczycieli i Rodziców.

Program szkoły

Program oparty na takiej filozofii i spójny z nim program nauczania jasno precyzuje cel nadrzędny Szkoły: wykształcenie i ukształtowanie Absolwenta Szkoły Podstawowej nr 4, który umie:

• Poprawnie posługiwać się językiem ojczystym i przynajmniej w stopniu podstawowym drugim językiem;
  • Prezentować własny punkt widzenia i uwzględniać poglądy innych;
  • Działać w oparciu o obowiązujące normy i wartości;
  • Skutecznie porozumiewać się w rożnych sytuacjach;
  • Uczyć się samodzielnie;
  • Planować, organizować i oceniać własną naukę;
  • Korzystać ze źródeł informacji;
  • Współdziałać w zespole;
  • Wykorzystywać w praktyce zdobytą wiedzę;
  • Pozytywnie się zaprezentować.

• <-powrót do strony głównej