Uwaga ABSOLWENCI !!! film DVD "HISTORIA CZWÓRKI część.I i II"(1970-1976)i (1979 - 1991) - bliższe informacje w sekretariacie
      STRONA GŁÓWNA      SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE      KSIĘGA GOŚCI      LINKI>
Z życia Szkoły

"LEKCJA MUZYKI"
na żywo.


    6 grudnia 2007 r. gościliśmy w naszej szkole tercet muzyczny. Była to lekcja muzyki na żywo.
Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć jak wyglądają i jakie mają brzmienie instrumenty dęte drewnianie, takie jak: fagot, klarnet i flet poprzeczny.
Lekcja ta miała charakter quizu muzycznego, a zarazem zabawy.
Panowie na początku grali krótkie utwory muzyczne ze znanych bajek i filmów, a uczniowie mieli zgadywać z jakiej bajki lub filmu dany utwór muzyczny pochodzi. Zwycięzcy otrzymywali naklejki z logo zespołu oraz czekoladowe mikołaje.A oto instrumenty wraz z nazwami:

fagot
fagot
    
Fagot – (z wł. fagotto co znaczy "wiązka", instrument przypomina bowiem dwie gałęzie drewna złączone ze sobą i tworzące wiązkę). Należy on do grupy instrumentów dętych drewnianych z grupy aerofonów stroikowych z podwójnym stroikiem.
Otwory nawiercone na długości instrumentu otwierane i zamykane są klapami (tylko 5 - e,d,c,h,a - bezpośrednio palcami). Stroik umieszczony u wylotu rurki składa się z dwóch płytek wykonanych z trzciny (łac. Arundo donax) złożonych ze sobą. Uderzając w nie językiem i jednocześnie dmuchając grający wydobywa dźwięk. Przy takim samym układzie klap,a różnej sile nacisku na stroik można czasami wydobyć różne dźwięki Korpus instrumentu tradycyjnie wykonywany jest z drewna, najczęściej z klonu.
Instrument charakteryzuje się głębokim, melancholijnym i bardzo naturalnym brzmieniem.

klarnet 
klarnet


Klarnet (klarynet, wł. clarinetto) —- instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także saksofony.
Klarnet składa się z prostej, cylindrycznej drewnianej rury z otworami zamykanymi klapami. Klarnet podzielony jest na 5 części: ustnik, baryłkę, korpusy: górny i dolny oraz czarę głosową. Części te w futerale przechowuje się osobno, a do grania montuje się je, składając je, wkładając odpowiednio toczone końcówki jednych części w drugie.
Pojedynczy, drewniany stroik klarnetu montowany jest bezpośrednio na ustniku za pomocą obejm lub docisków (tzw maszynek). Dźwięk klarnetu jest miękki, soczysty i delikatny. Klarnet basowy posiada głębsze, bogatsze i bardziej drewniane brzmienie. Klarnet ma swoje korzenie w arabskich instrumentach ludowych, np. w arabskim flecie stroikowym. Twórcą współczesnego klarnetu był Johann Cristoph Denner w początkach XVIII wieku

flet poprzeczny
flet poprzeczny


Flet poprzeczny (wielki) - instrument dęty drewniany, wargowy. Znany był już w starożytności.
Dźwięk fletu łatwo łączy się z większością instrumentów orkiestralnych. W orkiestrze w grupie instrumentów dętych drewnianych jest instrumentem o najwyższej skali. Ze względu na szerokie możliwości techniczne, jak i wyrazowe znajduje wszechstronne zastosowanie w muzyce solowej, kameralnej, symfonicznej, rozrywkowej, jazzowej.
Konstrukcja fletu przez stulecia ulegała wielu przemianom. Rewolucjonistą w tej kwestii był Theobald Boehm (1794-1881), który opracował podobną do współczesnej mechanikę fletu, a w 1847 skonstruował pierwszy flet z metalu. Do XX wieku produkowano jeszcze jednak niemal wyłącznie drewniane flety. Współczesne flety wykonuje się głównie z metali - niklu, srebra, złota, a nawet z platyny.
Istnieją także flety z drewna - są to instrumenty głównie do wykonywania muzyki dawnej. Czasem do metalowego fletu dodaje się tylko drewnianą główkę, aby nadać miękkiego, ciepłego i cichego brzmienia. Inne tworzywa, z których produkuje się flety (głównie do celów eksperymentalnych lub ozdobnych) to szkło i kości zwierzęce.
Flet nie posiada stroika. Dźwięki powstają poprzez dmuchanie na krawędź płytki ustnikowej. Zadęcie na flecie wymaga mniejszego ciśnienia niż na innych instrumentach dętych drewnianych i blaszanych, ale pochłania znaczniej więcej powietrza, zwłaszcza w wysokim i niskim rejestrze.


I parę fotografii "lekcji muzyki na żywo":
powrót do strony głównej>>>

Konkurs na najlepszą strone internetową - COOL SITENasza szkolna witryna otrzymała w dniu
4 października 2006 r. "Certyfikat", jako "Strona przyjazna dziecku".


Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
I MIEJSCE
na najlepszą witrynę miesiąca listopada 2006 r.
w konkursie Eduseeka!!!


Konkurs
"Szkoła z tradycją"


LOGO SZKOŁY

Sprawdź pogodę
w Andrychowie! 


Pogoda

      © 2005  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
ul. Włókniarzy 10A
34 - 120  Andrychów
tel./fax (033) 875 - 20 - 82,
kontakt e-mail: sp4an@interia.pl      
Webmaster kontakt e-mail: ew70@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone