"LEKCJA MUZYKI"
na żywo.

6 grudnia 2007 r. gościliśmy w naszej szkole tercet muzyczny. Była to lekcja muzyki na żywo.
Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć jak wyglądają i jakie mają brzmienie instrumenty dęte drewnianie, takie jak: fagot, klarnet i flet poprzeczny.
Lekcja ta miała charakter quizu muzycznego, a zarazem zabawy.
Panowie na początku grali krótkie utwory muzyczne ze znanych bajek i filmów, a uczniowie mieli zgadywać z jakiej bajki lub filmu dany utwór muzyczny pochodzi. Zwycięzcy otrzymywali naklejki z logo zespołu oraz czekoladowe mikołaje.

A oto instrumenty wraz z nazwami:

fagot

Fagot – (z wł. fagotto co znaczy "wiązka", instrument przypomina bowiem dwie gałęzie drewna złączone ze sobą i tworzące wiązkę). Należy on do grupy instrumentów dętych drewnianych z grupy aerofonów stroikowych z podwójnym stroikiem.
Otwory nawiercone na długości instrumentu otwierane i zamykane są klapami (tylko 5 - e,d,c,h,a - bezpośrednio palcami). Stroik umieszczony u wylotu rurki składa się z dwóch płytek wykonanych z trzciny (łac. Arundo donax) złożonych ze sobą. Uderzając w nie językiem i jednocześnie dmuchając grający wydobywa dźwięk. Przy takim samym układzie klap,a różnej sile nacisku na stroik można czasami wydobyć różne dźwięki Korpus instrumentu tradycyjnie wykonywany jest z drewna, najczęściej z klonu.
Instrument charakteryzuje się głębokim, melancholijnym i bardzo naturalnym brzmieniem.

klarnet

Klarnet (klarynet, wł. clarinetto) —- instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także saksofony.
Klarnet składa się z prostej, cylindrycznej drewnianej rury z otworami zamykanymi klapami. Klarnet podzielony jest na 5 części: ustnik, baryłkę, korpusy: górny i dolny oraz czarę głosową. Części te w futerale przechowuje się osobno, a do grania montuje się je, składając je, wkładając odpowiednio toczone końcówki jednych części w drugie.
Pojedynczy, drewniany stroik klarnetu montowany jest bezpośrednio na ustniku za pomocą obejm lub docisków (tzw maszynek). Dźwięk klarnetu jest miękki, soczysty i delikatny. Klarnet basowy posiada głębsze, bogatsze i bardziej drewniane brzmienie. Klarnet ma swoje korzenie w arabskich instrumentach ludowych, np. w arabskim flecie stroikowym. Twórcą współczesnego klarnetu był Johann Cristoph Denner w początkach XVIII wieku

flet poprzeczny

Flet poprzeczny (wielki) - instrument dęty drewniany, wargowy. Znany był już w starożytności.
Dźwięk fletu łatwo łączy się z większością instrumentów orkiestralnych. W orkiestrze w grupie instrumentów dętych drewnianych jest instrumentem o najwyższej skali. Ze względu na szerokie możliwości techniczne, jak i wyrazowe znajduje wszechstronne zastosowanie w muzyce solowej, kameralnej, symfonicznej, rozrywkowej, jazzowej.
Konstrukcja fletu przez stulecia ulegała wielu przemianom. Rewolucjonistą w tej kwestii był Theobald Boehm (1794-1881), który opracował podobną do współczesnej mechanikę fletu, a w 1847 skonstruował pierwszy flet z metalu. Do XX wieku produkowano jeszcze jednak niemal wyłącznie drewniane flety. Współczesne flety wykonuje się głównie z metali - niklu, srebra, złota, a nawet z platyny.
Istnieją także flety z drewna - są to instrumenty głównie do wykonywania muzyki dawnej. Czasem do metalowego fletu dodaje się tylko drewnianą główkę, aby nadać miękkiego, ciepłego i cichego brzmienia. Inne tworzywa, z których produkuje się flety (głównie do celów eksperymentalnych lub ozdobnych) to szkło i kości zwierzęce.
Flet nie posiada stroika. Dźwięki powstają poprzez dmuchanie na krawędź płytki ustnikowej. Zadęcie na flecie wymaga mniejszego ciśnienia niż na innych instrumentach dętych drewnianych i blaszanych, ale pochłania znaczniej więcej powietrza, zwłaszcza w wysokim i niskim rejestrze.

I parę fotografii "lekcji muzyki na żywo":