Podsumowanie projektu
„Bezpieczna jazda.
Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”.
Wielka wygrana - "Miasteczko Ruchu Drogowego".

W dniu 1 czerwca 2010r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Andrychowie odbyła się uroczystość związana z podsumowaniem ogólnopolskiego projektu „Bezpieczna jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”, do którego szkoła przystąpiła jesienią.

W ramach projektu uczniowie, którzy zdali egzamin teoretyczny i praktyczny na kartę rowerową, otrzymali karty rowerowe, a od organizatorów, czyli Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i sponsora firmy McDonald’s pakiety bezpieczeństwa (kamizelki odblaskowe i opaski na rękawy).

Bardzo ważnym elementem w projekcie, aczkolwiek dobrowolnym, był udział szkoły w konkursie dodatkowym, w którym można było wygrać miasteczko ruchu drogowego składające się z rowerowego toru przeszkód i z zestawu znaków drogowych z sygnalizatorem świetlnym oraz z zestawu rowerów młodzieżowych. – Do wygrania było 5 miasteczek, a szkół uczestniczących w programie ponad 500.
      Udział w konkursie dodatkowym, polegał na przesłaniu opisu zrealizowanej inicjatywy, która zwiększa lub bezpośrednio promuje bezpieczeństwo w ruchu drogowym w najbliższym sąsiedztwie szkoły. Opisowi miała towarzyszyć stosowna dokumentacja w postaci zdjęć, filmów, wycinków prasowych itp.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Andrychowie podjęła wyzwanie konkursowe, składające się z sześciu inicjatyw:

• - Akcja „Jabłko, czy cytryna?” – przy dużej pomocy Wydziału Ruchu Drogowego w Wadowicach – policjanta st. asp Pawła Migdałka;

• - Spotkanie poruszające problematykę bezpieczeństwa na rowerze wszystkich sześciu klas czwartych z udziałem policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego st. asp Pawła Migdałka;

• - „ Rowerowy tor przeszkód, czyli umiem sprawnie poruszać się na rowerze z zachowaniem przepisów ruchu drogowego” – bardzo duża pomoc andrychowskiej Straży Miejskiej;

• - Działania profilaktyczne – wykonanie ulotki: „10 Przykazań od dzieci dla rodziców i dla kierujących pojazdami”;

• - Zorganizowanie Konkursu plastycznego przy bardzo dużym udziale Straży Miejskiej (sponsor nagród w konkursie) : „Miejsca bezpieczne i niebezpieczne w pobliżu szkoły, czyli dbam o bezpieczeństwo swoje i innych”;

• - Stworzenie Wortalu Informacyjno Edukacyjny Młodych – WIEM”, jako podstrony szkolnej: www.sp4an.internetdsl.pl/wiem_u

•       Wysiłek podjętych inicjatyw przeszedł w sukces, gdyż szkoła wygrała Miasteczko Ruchu Drogowego.

Cały projekt koordynowała nauczycielka techniki i informatyki z tejże szkoły Ewa Szemla przy znacznym współudziale andrychowskiej Straży Miejskiej i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.