Trzy "Listy otwarte"...

Drodzy Koledzy!

Wielu z Was widziało na pewno, jak znęcano się nad młodszymi, słabszymi kolegami.
            Powiedzcie: czy na tym polega prawdziwe koleżeństwo? Na dokuczaniu i biciu?! Oczywiście, że nie! Bo czy ktokolwiek z Was chciałby znaleźć się się na miejscu takiego pokrzywdzonego słabeusza? - No właśnie! Myślicie może, że wtedy jesteście lepsi od innych? To nieprawda! Tylko tchórz atakuje słabszych. Jesteś taaaki odważny? To obroń słabszych! To prawdziwa odwaga!
             Jeśli chcecie wyróść na dobrych i mądrych ludzi, "nie patrzcie wilkiem na człowieka", "nie depczcie słabszych, nie zgrzytajcie zębami". Dołączcie do naszej akcji "Koniec z przemocą w naszej klasie!"

Wasza Koleżanka
Wiktoria

Drodzy Rówieśnicy!

Pisząc do Was ten list, chciałabym poruszyć temat przemocy wobec słabszych.
            Ostatnio, gdy wracałam ze sklepu, spotkałam się z bardzo niemiłą sytuacją. Dawid z gimnazjum szturchał i popychał swojego kolegę Seweryna z szóstej klasy. Oczywiście, od razu przerwałam tę "bitwę". Sewerynowi lała się krew z nosa, miał bardzo dużo ran.
             Przez ostatnie dni, a nawet miesiące zauważyłam, że starsi koledzy dokuczaja młodszym. Nie podoba mi się takie zachowanie. Powiedzcie sami: czy ktoś z Was chciałby się znaleźć w takiej sytuacji? Więc zanim skrzywdzicie innego człowieka, pomyślcie, jak wy byście się czuli tak potraktowani.
            Bądźcie dla siebie ludźmi, nie - ludożercami.

Wasza Koleżanka
Marta

Drodzy Koledzy!

Czy byliście kiedyś świadkiem dokuczania słabszym? A może sami byliście krzywdzeni i dręczeni? Jeśli nie, to czy ktokolwiek z Was chciałby być na miejscu tego skrzywdzonego?
            W naszej klasie i w całej szkole jest wiele silnych osób. Więc czemu nie staniemy w obronie słabszych?
             Pomyślcie, ile razy patrzyliście wilkiem na naszego rówieśnika, który zapytał nas, czy mu coś pożyczymy? Ile razy zgrzytaliście zębami, złoszcząc się na kolegę?
            Kochani ludożercy, może zamiast powiedzieć "To jest moje i nikomu tego nie oddam" - odpowiemy z uśmiechem: "To jest moje, ale z miłą chęcią ci to pożyczę".
            Wszyscy jesteśmy ludźmi, więc nie zjadajmy się, bo nie zmartwychwstaniemy!

Z szacunkiem
uczennica z klasy VIe