WORTAL             INFORMACYJNO             EDUKACYJNY               MŁODYCH
  STRONA SZKOLNA      BEZPIECZNA SZKOŁA    SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE       KSIĘGA GOŚCI      LINKIweb stats stat24


Zdrowy styl życia, relaks i wypoczynek.

Konkurs "No promil - no problem"
w kategorii -List do kierowców.
                  Oto list - Joanna Piotrowska, kl. III Gimnazjum Rzyki, który jest wzruszającym apelem do kierowców. List ten zdobył I miejsce w swojej kategorii i został przedstawiony na Sesji Rady Miejskiej 30 października 2008r.

"Drodzy kierowcy!"

             Minęły już dwa lata odkąd samotnie spędzam święta, każdy dzień.
Dwa lata temu straciłam mój największy skarb, jedyną osobę, dla której warto było żyć. Po śmierci mojego męża pozostał tylko on. Długo wyczekiwany i upragniony syn. Był moim oczkiem w głowie i powodem do dalszego życia…a ten okropny człowiek mi go odebrał…
Mój syn był taki młody, pełen marzeń i planów, całe życie było przed nim…To niesprawiedliwe, to nie on powinien zginąć!
Teraz już nie mam dla kogo żyć, każdego dnia wstaję i myślę o tym jak bardzo chciałabym umrzeć, cały mój świat zawalił się przez tego potwora…
Michał, mój drogi syn po raz pierwszy, a zarazem ostatni pojechał ze swoją dziewczyną na kolację, był taki szczęśliwy, bo bardzo mu na niej zależało…
Po udanej zabawie wracali do domu, nic nie zapowiadało późniejszej tragedii. Noc była spokojna, niewiele samochodów, aż nagle z przeciwka wprost na moje dziecko wyjechał pijany kierowca, doszło do czołowego zderzenia, nie mieli szans….mój syn zginął na miejscu, jego dziewczyna trafiła w ciężkim stanie do szpitala…a co z tamtym kierowcą? Wyszedł z wypadku bez szwanku… i gdzie jest sprawiedliwość, pytam gdzie?
Policjanci szybko odnaleźli sprawcę, to nie był pierwszy raz, od dawna mieli go na uwadze, trafił do więzienia na kilkanaście lat i jednocześnie osierocił dwójkę maleńkich dzieci, sprawił tyle nieszczęścia, a przecież mógł normalnie żyć!
Nic nie zwróci życia mojemu synowi , jednak piszę do Was ten list, ponieważ chcę przestrzec wszystkich, którzy po alkoholu wsiadają za kierownicę, aby zastanowili się ile złego mogą uczynić! Jak mogą zniszczyć lub odebrać życie drugiej osobie, a nawet swoim bliskim, jak człowiek, który zabił mojego syna… pomyślcie jakie piętno taka decyzja może wywrzeć na waszym życiu, czy chcecie do końca swoich dni mieć świadomość, że zabiliście człowieka?

Zastanówcie się, proszę!
Niech nie zginie więcej młodych, pełnych zapału ludzi!

Ja jako matka Michała musiałam spotkać się z jego zabójcą, nie było to proste spotkanie. Ten człowiek nie okazał nawet skruchy, siedział pewny siebie, jak gdyby nic się nie stało, jednocześnie przyszła tam też jego matka… ta kobieta wyglądała okropnie… widać było, że od wielu dni płakała… płakała przez swojego syna, syna- zabójcę.
Ona nie mogła nic powiedzieć, była pełna goryczy i rozpaczy, zapewne w głębi duszy zadawała sobie pytanie: dlaczego? jaki błąd popełniła…ta najmniej winna temu wydarzeniu najgoręcej mi współczuła, starała się przeprosić, a jej syn z drwiącym uśmiechem patrzył na nas.
To niemożliwe jak człowiek może być nieczuły…nawet widok cierpiącej matki nie wzbudził w nim uczuć.

Siadając pod wpływem alkoholu do samochodu jesteście egoistami, nie myślicie o swoich bliskich, dzieciach, na których konsekwencje tego czynu również spadną…pomyślcie o nich, z jakim cierpieniem będą musieli się zmierzyć!
A wy pasażerowie? Sprawdźcie waszych kierowców, nie bójcie się zwrócić im uwagi, troszczcie się o siebie, o wasze i innych życie!

Na koniec chciałabym powtórzyć mój apel, który do was kieruję, jesteś kierowcą?

Nie pij!

Za każdym razem kiedy będziesz chciał pod wpływem alkoholu prowadzić zastanów się, czy warto?
Pomyśl jak niewiele potrzeba, aby wyrządzić nieodwracalne zło! Ludzkie życie ma ogromną wartość, jest cennym darem, którego nie macie prawa poprzez taką lekkomyślność odbierać!
Bądźcie odpowiedzialnymi kierowcami za siebie i za innych!

Matka, która straciła wszystko…      © 2005  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
ul. Włókniarzy 10A
34 - 120  Andrychów
tel./fax (033) 875 - 20 - 82,
kontakt e-mail: sp4an@interia.pl      
Webmaster kontakt e-mail: ew70@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone