List na konkurs "Mam 6 lat"
Krystiana Skowrona z klasy III a

Na konkurs napisałem list do moich młodszych koleżanek i kolegów z przedszkola. Oto jego treść:

Andrychów, 18 lutego 2013 r.

Cześć Starszaki!

Mam na imię Krystian i mam 9 lat. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego do Was piszę. Chodzę do 3 klasy Szkoły Podstawowej. Tak Jak Wy, 3 lata temu zastanawiałem się, czy iść do szkoły jako sześciolatek? Bałem się nowego miejsca, dużego budynku, starszych kolegów. Moi rodzice też zastanawiali się, jaką podjąć decyzję.
            Zaczęliśmy od wizyty w szkole na Dniu Otwartym. Miałem wtedy 6 lat i chodziłem do grupy starszaków. Na spotkaniu zobaczyłem swoją przyszłą salę lekcyjną. Okazała się bardzo podobna do mojej sali w przedszkolu. Też ma kolorowe szafki i małe stoliki, gazetki z pracami i dużo kwiatów. Z tyłu jest kolorowy dywan, na którym się bawiliśmy. Spotkałem również moją przyszłą Panią. Była uśmiechnięta i wesoła i wszystko nam tłumaczyła. Spotkanie bardzo mi się podobało, aż chciałem iść wreszcie do szkoły.
             Teraz jestem w 3 klasie. Mimo obaw bardzo się cieszę, że poszedłem do szkoły w wieku 6 lat. Szkoła okazała się super. Poznałem nowych fajnych kolegów, z którymi bawię się na przerwach. Zadań i nauki było tylko trochę więcej niż w przedszkolu. Lekcje są ciekawe i bardzo dużo się dowiedziałem o różnych rzeczach, np. dlaczego lód się topi, co widać w nocy na niebie, kto żyje w lesie. Nauczyłem się czytać i mogę sam poznawać śmieszne historie moich ulubionych bohaterów z komiksów. Poznałem też zegar i sam przychodzę z podwórka o dobrej godzinie.
            W szkole mamy dużo ciekawych zajęć, np. język angielski – gdzie śpiewamy piosenki, rysujemy obrazki i gramy w różne gry. Znam już wiele słów, np. nazwy zwierząt, zabawek i części ciała. Potrafię się przedstawić i powiedzieć, co lubię robić. Moje ulubione zajęcia to lekcje komputerowe. Każdy ma swój komputer, poznajemy różne programy i robimy ciekawe ćwiczenia. Potrafię pisać i wstawiać obrazki, a nawet rysować na komputerze. Ale najfajniejsze są zajęcia sportowe na lekcjach wuefu. Mamy super dużą halę, mniejszą salę gimnastyczną i ekstra miejsce do zabawy na antresoli. Jest tam basen z kulkami, drabinki i tor przeszkód. Nauczyłem się strzelać gole, łapać piłkę i celnie rzucać oraz robić przewroty w przód i tył.
            W szkole nie tylko się uczymy. Jeździmy na ciekawe wycieczki, np. w tym roku byliśmy w Radiu Kraków i Fabryce Ozdób Choinkowych. Mamy również tak jak w przedszkolu Zabawy Andrzejkowe i Bale Karnawałowe. Mamy też różne zajęcia dodatkowe. Każdy kto chce, może wybrać coś dla siebie. Są zajęcia z angielskiego, matematyki, przyrody oraz jest grupa zuchów. Ja jeździłem na basen i nauczyłem się pływać.
             Jeśli jesteście ciekawi i lubicie poznawać świat, idźcie śmiało w moje ślady. W szkole poznacie nowych przyjaciół, nauczycie się wielu ciekawych rzeczy i miło spędzicie czas.

Wasz starszy kolega
Krystian