WORTAL             INFORMACYJNO             EDUKACYJNY               MŁODYCH
  STRONA SZKOLNA      BEZPIECZNA SZKOŁA    SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE       KSIĘGA GOŚCI      LINKIweb stats stat24


Bezpieczny Internet.

Komunikatory internetowe.


         Idea komunikatora jest bardzo podobna do telefonu. Komunikator jest to bowiem program, który umożliwia nam prowadzenie przez sieć rozmowy z drugą osobą (w kontakcie jeden na jednego) w czasie rzeczywistym. Rozmowa polega na tym, że piszemy coś na klawiaturze swojego komputera i jest to widoczne równocześnie na monitorze naszym i rozmówcy, który odpowiada nam w ten sam sposób.

Obecnie programy tego typu umożliwiają również przesyłanie plików, rozmowę głosową, a nawet wideokonferencję.

 • Każdy użytkownik po ściągnięciu programu z sieci i zainstalowaniu ma przyznany swój unikalny numer, tak jak numer telefonu lub własną nazwę. Potem wskazujemy w programie do jakiego numeru chcemy wysłać wiadomość, piszemy i jest to widoczne u odbiorcy. Jeśli jest on w danym momencie niedostępny, wiadomość zostanie zapisana i przekazana mu, tak, jakbyśmy nagrali ją na automatycznej sekretarce, wysłali pagerem, czy SMSem.


 • Komunikatory umożliwiają tworzenie list przyjaciół (jak książka adresowa w naszej komórce), abyśmy nie musieli pamiętać numerów, naszych znajomych. Możemy też poznawać nowych ludzi. Podczas instalacji programu użytkownik proszony jest o podanie informacji o sobie, najczęściej są to imię, nick, płeć, miejscowość, rok urodzenia itp.


 • Bądźmy ostrożni przy wprowadzaniu własnych danych. Wypełnienie tych pól nie jest obowiązkowe. Sami decydujemy czy i jakie dane chcemy o sobie podać. W każdej chwili możemy skorzystać z takiego katalogu. Prosimy program o wyszukanie osób spełniających zadane przez nas kryteria, np. podając preferowany wiek, imię, płeć, czy miejsce zamieszkania. Na świecie popularne są takie komunikatory jak ICQ, MSN Messenger, Yahoo Messenger. W Polsce większość osób używa darmowych programów Gadu-Gadu (www.gadu-gadu.pl), Tlen (www.tlen.pl) i Skype (skype.onet.pl).


 • Komunikatory pozwalają na wybranie jednego z kilku statusów, które informują innych użytkowników co w danej chwili robi użytkownik (zazwyczaj mamy do wyboru status - "dostępny", "zajęty", "zaraz wracam", "rozłączony" czy "niewidoczny", który pozwala obserwować innych użytkowników, nie pokazując swojej dostępności). Do statusów możemy także zamieścić tekstowy komentarz. W założeniu miały być to informacje tłumaczące stan (na przykład "wracam za 10 minut" jako komentarz do nieobecności przy klawiaturze), lecz obecnie stanowią także formę określania stanu emocjonalnego użytkownika, informację czego aktualnie użytkownik słucha, lub po prostu zamieszczania cytatów czy innych tekstów.


 • Niezwykle popularne w komunikatorach są tzw. emotikony, są to ikony ,, smutny sytuacyjne lub buźki obrazujące nasze emocje (np. wesoły zły). Wkleja się je podczas pisania i obrazki takie pojawiają się automatycznie podczas czytania na naszym monitorze i u odbiorcy.


 • Komunikowanie się za pomocą komunikatora wiąże się z niektórymi niebezpieczeństwami, na które narażona jest także poczta e-mail, ale istnieje także kilka niebezpieczeństw specyficznych tylko dla tego rodzaju komunikacji, o których należy pamiętać. Pamiętaj, że to Ty w dużej części masz wpływ na własne bezpieczeństwo w Internecie, stosuj podstawowe zasady:

 • 1. Zachowaj ostrożność podczas wybierania własnej nazwy pod którą będziesz widoczny w komunikatorze. Jeśli komunikator prosi użytkownika o utworzenie własnej nazwy, nie powinna ona zawierać lub nawiązywać do danych osobistych.


 • 2. Utwórz barierę chroniącą przed niechcianymi wiadomościami. Nie umieszczaj swojej nazwy ani adresu e-mail w miejscach ogólnie dostępnych, ani nie przekazuj ich osobom nieznajomym. Łatwa dostępność adresu e-mail może spowodować otrzymywanie zwiększonej ilości spamu i ataków z wykorzystaniem phishingu.


 • 3. Nigdy nie ujawniaj informacji osobistych, takich jak numer karty kredytowej lub hasła podczas rozmowy za pomocą komunikatora. Wszelkie takie wiadomości przesyłane do Ciebie są próbą wyłudzenia!


 • 4. Rozmawiaj tylko z osobami z listy kontaktów lub przyjaciół. Niektóre komunikatory udostępniają funkcję po zaznaczeniu której możemy rozmawiać tylko z osobami znajdującymi się na naszej liście kontaktów lub przyjaciół.


 • 5. Jeżeli zdecydujesz się spotkać z nieznajomym, którego znasz jedynie z komunikatora, podejmij odpowiednie środki ostrożności. Nie spotykaj się z tą osobą sam na sam, idź na takie spotkanie z przyjacielem i zawsze umawiaj się na spotkanie w miejscu publicznym, np. w kawiarni.


 • 6. Nigdy nie otwieraj obrazów, nie pobieraj plików, ani nie klikaj łączy w wiadomościach pochodzących od osób, których nie znasz. Jeżeli wiadomości pochodzą od osoby, którą znasz, potwierdź u nadawcy, że wiadomość i jej załączniki są godne zaufania. Jeżeli tak nie jest, zamknij wiadomość. Bardzo często kliknięcie w podejrzany link powoduje błyskawiczne instalowanie złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze, bez Twojej wiedzy ani zgody (podejrzany link fałszywie może Cię zmylić poprzez np. zachętę do odwiedzenia strony WWW, na której rzekomo jest opublikowana Twoja fotka – twórcy i dystrybutorzy stosują przeróżne sposoby i pomysły na to, aby uwiarygodnić swoje działania i zdobyć Twoje dane).


 • 7. Nie wysyłaj osobistych lub prywatnych wiadomości z pracy. Twój pracodawca może mieć prawo do ich oglądania.


 • 8. Jeżeli korzystasz z komputera dostępnego publicznie, nie włączaj funkcji automatycznego logowania. Osoby, które będą korzystały z tego komputera po Tobie będą mogły zobaczyć i użyć Twojej nazwy lub numeru do zalogowania się. Powinieneś skupić się na dbaniu o swoje hasło: w miejscu publicznym może ono łatwo zostać podejrzane przy wpisywaniu. Nie wolno także pozostawiać hasła zanotowanego na kartce czy w pliku umieszczonym na komputerze.


 • Zasady bezpieczeństwa dla dzieci

 • Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie, nie musi być tym, za kogo się podaje.


 • Nie podawaj w sieci danych osobowych, nie wysyłaj swoich zdjęć.


 • Jeśli umawiasz się „w realu”, powiedz o tym rodzicom, wybierz na spotkanie miejsce publiczne i weź ze sobą kolegę lub koleżankę


 • Jeśli coś Cię zaniepokoi lub zawstydzi, powiedz o tym komuś dorosłemu. •       © 2005  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
  ul. Włókniarzy 10A
  34 - 120  Andrychów
  tel./fax (033) 875 - 20 - 82,
  kontakt e-mail: sp4an@interia.pl      
  Webmaster kontakt e-mail: ew70@poczta.onet.pl
  Wszystkie prawa zastrzeżone