WORTAL             INFORMACYJNO             EDUKACYJNY               MŁODYCH
  STRONA SZKOLNA      BEZPIECZNA SZKOŁA    SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE       KSIĘGA GOŚCI      LINKI

web stats stat24

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Kask rowerowy- modny, czy bezpieczny?.

Kask powinien być nieodłącznym elementem stroju każdego rowerzysty myślącego o swoim bezpieczeństwie.

Kaski produkowane są z wytrzymałych włókien sztucznych i wypełnione styropianem lub specjalną gąbką, przez co są wytrzymałe, lekkie, a ich konstrukcja sprawia przepływ powietrza przeciwdziałający poceniu się głowy.

Najważniejszą rzeczą jest jednak ochrona naszej głowy w czasie upadku. I nie ma różnicy czy jeździmy ostro po górskim terenie czy tylko spacerkiem po asfaltowych alejkach parku. Każdemu może przytrafić się wywrotka, dlatego nie ma co żałować tych około 100-150 złotych które mogą uratować nasze życie.

Kupując kask, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• Przed pójściem do sklepu zmierz obwód głowy. Wynik posłuży jako wskazówka przy wstępnych przymiarkach.

• Producenci oferują różne kształty kasków - więc kupując kask kupuj tylko taki, w którym czujesz się wygodnie i jest on dobrze dopasowany.

• Wiele modeli produkowanych jest tylko w jednym rozmiarze, tzw. "unisize". Pozwala to obniżyć koszty produkcji. Przy obwodzie głowy liczącym 56-60 cm nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem takiego kasku.

• Jeżeli kask jest produkowany w kilku rozmiarach, możesz wówczas dobrać optymalnie model . Nie trzeba wówczas używać dużej liczby wkładek, a kask nawet bez zapinania od razu dobrze leży na głowie.

• Wentylacja dziś także w modelach tańszych jest wystarczająca (czasami aż za bardzo). Jednocześnie zawsze lepszy będzie kask z mniejszą ilością otworów, ale za to dobrze dopasowany.

• Wiele modeli, szczególnie klasy wyższej, ma doskonałą wentylację. Na zjazdach może ona jednak spowodować, że nie które miejsca na głowie zostaną "zamrożone". Sprawdzone jest noszenie pod taki kaskiem chustek lub czepków przypominających kąpielowe.

• Paski mocujące i wkładki narażone są na działanie potu. Kask myjemy wyłącznie łagodnymi środkami piorącymi, ponieważ silniejsze mogą uszkodzić styropian. Wielu producentów sprzedaje także zapasowe wkładki. W lepszych modelach są one wytwarzane z materiałów typu, Coolmax, które szybciej schną.

• Na wielu kaskach znajdziecie określenie technologii produkcji "in-Mold". To w tej chwili najdoskonalsza metoda, dzięki której skorupa zewnętrzna i styropian stapiane są ze sobą. Pozwala ona też na wytwarzanie kasków o najdziwniejszych kształtach.

• PAMIĘTAJ !!!

Nawet najtańszy kask może uratować Twoje życie !