WORTAL             INFORMACYJNO             EDUKACYJNY               MŁODYCH
  STRONA SZKOLNA      BEZPIECZNA SZKOŁA    SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE       KSIĘGA GOŚCI      LINKI

web stats stat24

Bezpieczny Internet.

Groźby i nękanie.

• Coraz więcej osób, zwłaszcza dzieci, pada ofiarą nękania, zastraszania i gróźb w Internecie i za pośrednictwem telefonów komórkowych. W literaturze fachowej zjawisko to nazwano „cyberbullyingiem”, w Polsce pojawia się też pod nazwą „cyberprzemoc”.

• Cyberbullying - przemoc psychiczna z użyciem nowych technologii – Internetu i telefonii komórkowej.

• Jakie formy może przybierać cyberbullying?

• nękanie, grożenie, zastraszanie, szantażowanie

• wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów

• wulgarne zaczepki za pomocą komunikatora i na czatach

• publikowanie i/lub rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć, filmów

• dopisywanie obraźliwych komentarzy do wpisów w blogu czy na forum dyskusyjnym

• podszywanie się pod kogoś w celu ośmieszenia go.

• Cyberbullying staje się jedną z popularniejszych form przemocy rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży. Wyniki badań Fundacji Dzieci Niczyje i Gemius S.A. („Przemoc rówieśnicza a media elektroniczne”, styczeń 2007) pokazują, jak wielka jest skala zjawiska. Aż 52 proc. Internautów w wieku 12-17 lat przyznaje, że za pośrednictwem Internetu lub telefonii komórkowej miało do czynienia z przemocą werbalną - niemal połowa badanych doświadczyła wulgarnego wyzywania (47 proc.), co piąty poniżania, ośmieszania i upokarzania (21 proc.), a co szósty straszenia i szantażowania (16 proc.). Ponad połowa nastoletnich internautów (57 proc.) przyznaje, że była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew jej woli.

Cyberprzemoc często powoduje u ofiar irytację, lęk i zawstydzenie. Nastoletni internauci rzadko informują najbliższe otoczenie o swoich problemach. Jeżeli szukają pomocy, to głównie u rówieśników. Rodzice i pedagodzy rzadko dowiadują się o takich sytuacjach.

Dorosłym łatwiej jest krytycznie ocenić realność gróźb czy zdystansować się do ośmieszających komentarzy. Dlatego też nie zawsze potrafią zrozumieć, jak wielkim problemem są one dla dzieci. Błacha z pozoru sprawa może mieć jednak tragiczny finał – coraz częściej słyszymy w mediach o samobójstwach dzieci – ofiar przemocy rówieśniczej.

Jeśli doświadczasz cyberbullyingu:

• nie odpowiadaj na zaczepki – to uchroni Cię przed eskalacją wymierzonych w Ciebie działań

• nie kasuj wiadomości, jakie dostajesz – mogą okazać się jedynym dowodem w sprawie

• zrób screen – to następny sposób na zabezpieczenie dowodów, niezbędny w sytuacji, gdy cyberbullying ma miejsce np. na czacie czy forum internetowym lub wtedy, gdy ośmieszające treści zostały zamieszczone na jakiejś stronie internetowej (trzeba pamiętać, że mogą z niej zniknąć, a my stracimy dowód przestępstwa)

• Jak zrobić screen: naciskając klawisz „Print Screen”, robisz zdjęcie tego, co jest w danej chwili widoczne na monitorze. Otwórz program tekstowy (np. WORD) lub do obróbki plików graficznych (np. PAINT). Żeby wkleić tam Twój screen, naciśnij równocześnie klawisze „Ctrl” i „V”. Zapisz plik.

• skonsultuj się z prawnikiem – pomoże Ci ocenić, czy doszło do przestępstwa i jakie działania prawne można w tej sytuacji podjąć

• skontaktuj się z Helpline.org.pl, jeśli Twoje dziecko doświadcza cyberbullyingu i nie wiesz, jak mu pomóc

• Jeśli jesteś dzieckiem i doświadczasz cyberbullyingu: - powiedz o swojej sytuacji zaufanemu dorosłemu – razem łatwiej będzie Wam rozwiązać problem

• skontaktuj się z Helpline.org.pl: zadzwoń na bezpłatny numer 0 800 100 100 lub wyślij e-maila na adres: helpline@helpline.org.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.helpline.org.pl.