WORTAL             INFORMACYJNO             EDUKACYJNY               MŁODYCH
  STRONA SZKOLNA      BEZPIECZNA SZKOŁA    SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE       KSIĘGA GOŚCI      LINKIweb stats stat24


Bezpieczny Internet.

Usenet i fora dyskusyjne.


         Grupy dyskusyjne, inaczej newsy lub Usenet to jedna z najstarszych części Internetu. Korzystanie z nich przypomina nieco pocztę elektroniczną. Komunikacja nie odbywa się tutaj w czasie rzeczywistym.

Istnieje kilkadziesiąt tysięcy grup dyskusyjnych, w których ludzie gromadzą się podobnie jak na IRC czy chat roomach według płci, wieku, miejsca zamieszkania, czy zainteresowań. Każdy, kto prenumeruje grupę, może w dowolnym momencie wysłać na nią wiadomość, a wszyscy inni subskrybenci ją zobaczą i każdy z nich będzie mógł na nią w dowolnym momencie, nawet po długim czasie, odpowiedzieć. Każdy będzie mógł też zobaczyć taką odpowiedź. Grupy dyskusyjne mają swoje archiwa, można więc w każdej chwili prześledzić dyskusje nawet sprzed kilku lat.

 • Ogromną zaletą Usenetu jest to, że możemy w nim zapytać niemal o wszystko i niemal na pewno znajdzie się ktoś, kto z życzliwością nam odpowie. Możemy zasięgnąć opinii o jakiejś firmie, dowiedzieć się czegoś o interesującej nas sprawie, podyskutować z innymi użytkownikami. Możemy też poszukać, czy ktoś przed nami nie pytał o interesujący nas problem i nie znalazł już na niego rozwiązania.


 • Pamiętaj, że podobnie jak w innych narzędziach służących do komunikowania się w Internecie, także w Usenecie musisz zadbać o swoją prywatność i bezpieczeństwo. Tu również istnieją pewne podstawowe zasady o których należy pamiętać, uczestnicząc w dyskusjach.

 • 1. Nigdy nie ujawniaj swoich danych osobowych. Niezależnie do swojego wieku, płci i zainteresowań nie powinieneś otwarcie podawać żadnych informacji osobistych. Zwłaszcza adresu, numeru telefonu, numerów kart płatniczych, haseł do kont pocztowych, czy wewnętrznych sieci, do których masz dostęp.


 • 2. Zachowaj ostrożność podczas wybierania własnej nazwy pod którą będziesz widoczny w Usenecie. Nie powinna ona zawierać lub nawiązywać do danych osobistych.


 • 3. Utwórz barierę chroniącą przed niechcianymi wiadomościami. Nie umieszczaj swojego adresu e-mail w miejscach ogólnie dostępnych, ani nie przekazuj ich osobom nieznajomym. Łatwa dostępność adresu e-mail może spowodować otrzymywanie zwiększonej ilości spamu i ataków z wykorzystaniem phishingu. •       © 2005  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
  ul. Włókniarzy 10A
  34 - 120  Andrychów
  tel./fax (033) 875 - 20 - 82,
  kontakt e-mail: sp4an@interia.pl      
  Webmaster kontakt e-mail: ew70@poczta.onet.pl
  Wszystkie prawa zastrzeżone