Dzień Ziemi 2010r.

W tym roku już po raz 40 na świecie i 20 w Polsce odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi. Hasłem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi było: "RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS". Z roku na rok w święcie naszej Planety uczestniczy coraz więcej osób, które chcą poznawać ginące i zagrożone wyginięciem gatunki fauny i flory i efekty niszczycielskiej dla środowiska działalności człowieka. Chcą też dowiedzieć się jak mogą na co dzień postępować, by jak najmniej szkodzić Ziemi, by żyć w zgodzie z naturą. Pozytywnym jest, że coraz więcej ludzi świadomych jest szkodliwości, jaką niesie ze sobą choćby wyrzucanie baterii czy świetlówek do śmieci, że coraz więcej osób wie jak należy postępować ze żutym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Pierwszy Dzień Ziemi miał miejsce 22 kwietnia 1970 roku w USA, a jego idea narodziła się już rok wcześniej, podczas konferencji UNESCO poświęconej środowisku naturalnemu.
Wypromował je Gaylord Nelson - amerykański senator wspierający ochronę środowiska. Dzięki niemu obchody pierwszego święta przyjęły postać zbiorowego wystąpienia Amerykanów przeciwko postępującej degradacji środowiska przyrodniczego. Uroczystościom towarzyszył niespotykany wcześniej entuzjazm. W ulicznych paradach wzięło udział 20 mln osób. Dziesięć tysięcy szkół, dwa tysiące uniwersytetów, a nawet Kongres Stanów Zjednoczonych zawiesiły w tym dniu swoją działalność.
Te masowe wystąpienia miały uświadomić społeczeństwu i władzom, jakie zagrożenia niesie za sobą rabunkowa eksploatacja naturalnych zasobów Ziemi.

20 lat później, w 1990 r. Dzień Ziemi świętowano już na całym świecie, a także po raz pierwszy w Warszawie. W obchodach uczestniczyło 200 mln ludzi ze 140 krajów.

Nasza Szkoła również włączyła się w obchody Święta Ziemi.
Klasy I - VI wyruszyły w tym dniu na rajdy i wycieczki, aby poprzez wypoczynek na łonie przyrody, móc ją poznawać i nauczyć się jak chronić ją przed wyginięciem.

Obchody Dnia Ziemi były bardzo udane. Następne za rok!
A oto fotoreportaż z obchodów Dnia Ziemi: