Uwaga ABSOLWENCI !!! film DVD "HISTORIA CZWÓRKI część.I i II"(1970-1976)i (1979 - 1991) - bliższe informacje w sekretariacie
      STRONA GŁÓWNA      SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE      KSIĘGA GOŚCI      LINKI>
Z życia Szkoły

DZIEŃ ZIEMI
2008


       W tym roku już po raz 38. na świecie i 18 w Polsce odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi. 22 kwietnia ponad 200 mln osób z 140 krajów wzięło udział w tej corocznej, organizowanej wiosną, imprezie, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem "Ziemia odzyskana".

      Pierwszy Dzień Ziemi miał miejsce 22 kwietnia 1970 roku w USA, a jego idea narodziła się już rok wcześniej, podczas konferencji UNESCO poświęconej środowisku naturalnemu.
Wypromował je Gaylord Nelson - amerykański senator wspierający ochronę środowiska. Dzięki niemu obchody pierwszego święta przyjęły postać zbiorowego wystąpienia Amerykanów przeciwko postępującej degradacji środowiska przyrodniczego. Uroczystościom towarzyszył niespotykany wcześniej entuzjazm. W ulicznych paradach wzięło udział 20 mln osób. Dziesięć tysięcy szkół, dwa tysiące uniwersytetów, a nawet Kongres Stanów Zjednoczonych zawiesiły w tym dniu swoją działalność.
Te masowe wystąpienia miały uświadomić społeczeństwu i władzom, jakie zagrożenia niesie za sobą rabunkowa eksploatacja naturalnych zasobów Ziemi.

       20 lat później, w 1990 r. Dzień Ziemi świętowano już na całym świecie, a także po raz pierwszy w Warszawie. W obchodach uczestniczyło 200 mln ludzi ze 140 krajów.

      Nasza Szkoła równie czynnie włączyła się w obchody Święta Ziemi.
Jednym z elementów obchodów był udział w imprezach zorganizowanych przez CKiW w Andrychowie w rejonie "Zamku" andrychowskiego".
       O godz 10. 00 na tarasie "Pałacu Bobrowskich" wystąpił Teatr Wielkie Koło z Będzina w przedstawieniu pt."Magiczna Trupa Robinsona Bluesa", w którym uczniowie mogli przy rytmach bluesowej muzyki posłuchać oraz obejrzeć historię żabiego królestwa, któremu zagraża potwór Żabiżarłok.
Po przedstawieniu zostały zaprezentowane ubiory, piosenki i wierszyki o tematyce ekologicznej przez dzieci z przedszkola oraz uczniów klas I- III szkół podstawowych.
      W trakcie obchodów "Dnia Ziemi" część klas zwiedziła Izbę Regionalną w Andrychowie, z bardzo ciekawymi eksponatami (na zdjęciach poniżej)oraz z możliwością degustacji pysznych ciast, chleba (domowy wypiek) oraz różnych gatunków miodu, który wszystkim bardzo smakował.
      O godz. 12. 00 dwie klasy : IV c oraz Vb, wzięły udział w akcji plastycznej "Jestem częścią tej ziemi".
Uczniowie pracowali w grupach, malując naprawdę piękne prace na rozłożonych na ziemi arkuszach szarego papieru.
       Po godzinnej pracy z dyplomem, piękną książką oraz z torbą ekologiczną wrócili zmęczeni do szkoły.

Obchody Dnia Ziemi były bardzo udane. Następne za rok!
A oto fotoreportaż z akcji:


W oczekiwaniu na przedstawienie...
Aktorzy już na scenie.


Żabiżarłok w roli głównej.
Eksponaty Izby Regionalnej w Andrychowie.


Akcja plastyczna "Jestem częścią tej ziemi."powrót do strony głównej>>>

Konkurs na najlepszą strone internetową - COOL SITENasza szkolna witryna otrzymała w dniu
4 października 2006 r. "Certyfikat", jako "Strona przyjazna dziecku".


Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
I MIEJSCE
na najlepszą witrynę miesiąca listopada 2006 r.
w konkursie Eduseeka!!!


Konkurs
"Szkoła z tradycją"


LOGO SZKOŁY

Sprawdź pogodę
w Andrychowie! 


Pogoda

      © 2005  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
ul. Włókniarzy 10A
34 - 120  Andrychów
tel./fax (033) 875 - 20 - 82,
kontakt e-mail: sp4an@interia.pl      
Webmaster kontakt e-mail: ew70@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone