WORTAL             INFORMACYJNO             EDUKACYJNY               MŁODYCH
  STRONA SZKOLNA      BEZPIECZNA SZKOŁA    SZKOŁA Z KLASĄ      O STRONIE       KSIĘGA GOŚCI      LINKI

web stats stat24

Bezpieczny Internet.

Czatroomy.

Czat (z angielskiego chat – pogawędka), to mechanizm umożliwiający porozumiewanie się między sobą osobom korzystającym z Internetu.

Działanie IRC i chat roomów (czyt. czat rum) jest bardzo podobne. Różnica polega głównie na tym, że do IRC używamy specjalnego programu, tzw. klienta IRC, a z chatu możemy korzystać przez stronę www. ,br>
Wyobraźmy sobie salę, w której znajduje się wiele osób. Każda z nich może coś powiedzieć, a inni to usłyszą. Każdy może też odpowiedzieć. Jeśli zaś dwie osoby chcą porozmawiać między sobą, odchodzą na chwilę na bok, a potem wracają.

Tak mniej więcej działa IRC i chat. Wiele osób w czasie rzeczywistym rozmawia ze sobą na tzw. main (czyt. mejn), czyli „na ogóle”. Zamiast mówić piszą na klawiaturze. Niemal w tej samej chwili, gdy napiszą, wszyscy zobaczą ich słowa i każdy może im odpowiedzieć. Gdy dwie osoby chcą porozmawiać tylko ze sobą, włączają okienko rozmowy prywatnej („idą na priv”), wtedy to, co piszą, jest widoczne tylko dla tych dwóch osób. Gdy skończą, wracają do rozmowy publicznej.

Na czacie codziennie spotykają się tysiące ludzi, którzy „na żywo” prowadzą rozmowy na najróżniejsze tematy. Dla ułatwienia ludzie grupują się według zainteresowań, wieku, czy miejsca zamieszkania. Grupy takie na IRC nazywane są kanałami, a na chat roomach – pokojami. Są pokoje i kanały dla dzieci, nastolatków, 30-latków, 50-latków, itp. Są pokoje i kanały dla mieszkańców poszczególnych krajów, miast, czy województw. Są pokoje i kanały dla fanów konkretnej muzyki, ludzi o podobnych zainteresowaniach, itp. Trzeba przyznać, iż spora część rozmów na IRC i chat roomach ma charakter erotyczny, służy flirtowi, czy poznaniu partnera. Tu też ludzie grupują się np. według preferencji seksualnych.

Niemal każdy portal internetowy ma swój serwis z chat roomami. W Polsce popularny jest też serwis Polchat (www.polchat.pl), w którym każdy może za darmo założyć własny pokój i zostać jego administratorem.

Każdy czatujący ma swoje prawa i ograniczenia. Korzystając z czata należy przestrzegać jego regulaminu i dbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli chcesz być lubiany i akceptowany przez innych, stosuj się do zasad netykiety. Bluzganie, floodowanie, reklamowanie innych stron lub czatów, obrażanie innych uczestników czata, używanie obraźliwych nicków, podszywanie się pod innych nie jest absolutnie mile widziane. Tak samo jak w przypadku dobrych manier, przestrzeganie kultury nie jest obowiązkowe. Pamiętaj jednak, że w konsekwencji może być tak, że nikt nie będzie chciał z Tobą rozmawiać!

Niektórzy, oprócz tego, że po prostu swobodnie sobie rozmawiają na czacie i korzystają z wszelakich jego dobrodziejstw, pełnią też określone funkcje:

Operator pokoju - przede wszystkim dba o porządek w pokoju – wyprasza i blokuje dostęp do niego użytkownikom łamiącym reguły czatu.

Admin - Posiada pełne uprawnienia potrzebne do administracji czatem. Pilnuje przestrzegania reguł czatu, pomaga w jego obsłudze, nadaje uprawnienia operatorom w pokojach. Podobnie jak właściciel i operator pokoju może wyrzucać i blokować dostęp do pokoju. Może też wypraszać ludzi z czatu i blokować im całkowicie dostęp do niego.

Pamiętaj, że są pewne granice dzielenia się sobą z innymi. Zadbaj o prywatność i bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że nic nie stanie się bez Twojej wiedzy i zgody.

Istnieją pewne podstawowe zasady, o których należy pamiętać, uczestnicząc w rozmowach na czatach.

• 1. W pokoju rozmów nigdy nie ujawniaj swoich danych osobowych. Niezależnie do swojego wieku, płci i zainteresowań nie powinieneś otwarcie podawać na czacie żadnych informacji osobistych. Zwłaszcza adresu, numeru telefonu, numerów kart płatniczych, haseł do kont pocztowych, czy wewnętrznych sieci, do których masz dostęp.

• 2. Jeżeli zdecydujesz się spotkać z nieznajomym, którego znasz jedynie z komunikatora, podejmij odpowiednie środki ostrożności. Nie spotykaj się z tą osobą sam na sam, idź na takie spotkanie z przyjacielem i zawsze umawiaj się na spotkanie w miejscu publicznym, np. w kawiarni.3. Zawsze wybieraj pseudonim, który nie ujawnia Twoich danych osobowych.

• 3. Podchodź ostrożnie do rozmówców zapraszających Cię do prywatnego pokoju rozmów.

• 4. Przed rozpoczęciem rozmowy zapoznaj się z warunkami korzystania z serwisu, regulaminem i oświadczeniem o zasadach zachowania poufności.

• Pokoje rozmów stanowią popularną metodę porozumiewania się wśród dzieci. Niestety, osoby o nieuczciwych zamiarach dobrze o tym wiedzą. Z tego względu rozmowy internetowe stanowią szczególne zagrożenie dla dzieci i nastolatków.